A város legszebb kastélya, ami egyben az egyetlen itt megmaradt Hohenzollern-kastély; Poroszország művészetét és udvari kultúráját mutatja be a XVII. századtól kezdődően. 1695-ben tervezte Johann Arnold Nering és Martin Grünberg, eredetileg I. Frigyes király felesége, Sophie Charlotte nyári rezidenciájának; 1699-re lett kész. A következő 100 évben azonban a család kibővíttette, bizonyítandó a Hohenzollern család hatalmát. A barokk stílusú palotát Johann Friedrich Eosander, Georg von Knobelsdorff, valamint Carl Gotthard Langhans építette. I. Frigyes még Sophie Charlotte halála előtt, 1705-ben megbízta Neringet és Eosandert, hogy a kastélyt tegyék a versailles-ihoz hasonlóvá. A palota közepén az Eosander-épület áll a Hohenzollern-lakosztályokkal, a Porcelán Szobával, aminek mennyezetét kínai és japán alakzatok díszítik, valamint a Kápolnával. Eosander 1712-ben építette a kupolát az istennőszoborral a palota tetejére, mintegy megkoronázva a középső részt. 1740-46. a Knobelsdorff-szárnnyal bővült az épület. Felső szintjén található a Fehér Terem, a királyi család egykori ebédlője, az Arany Galéria és a Boucher, Pesne és Watteau műveivel díszített Koncertterem. A földszinti Romantika Galéria olyan kiemelkedő XIX. századi romantikus művészek alkotásainak ad helyet, mint Carl Blechen és Kaspar David Friedrich, valamint klasszicista és biedermeier művek is megtekinthetők itt. A Langhans épületben, a nyugati szárnyban található a régészeti leleteknek helyt adó Ótörténeti Múzeum, ami Heinrich Schliemannak, Trója felfedezőjének saját trójai gyűjteményéről híres. A Porcelánkabinetben értékes japán és kínai porcelánok, a "berlini barokk" díszei láthatók. A kastélyszínház a szárny befejezéseként 1787-91. épült. Miután 1945-ben az épület bombatalálatot kapott, 1950-65. építették újjá, eredeti stílusában. Kertje az angol és a francia stílus ötvözete. Nemcsak turistalátványosság, hanem sok berlini számára is kikapcsolódást jelent. Itt áll a Karl Friedrich Schinkel tervei alapján épült, olasz klasszicista stílusú Schinkel Pavilon, amit III. Frigyes Vilmos nyári lakosztályként használt. Az épületben megtekinthető bútorok, képek és szobrok a korai XIX. század életstílusát közvetítik. A kert nyugati oldalán álló, neoklasszicista stílusú Mauzóleumban található III. Frigyes Vilmos és felesége, Luise királynő, valamint I. Vilmos Christian Daniel Rauch által tervezett szarkofágja. A tó túloldalán álló Belvedere-t 1788-ban Langhans építette teaháznak, II. Frigyes Vilmos kérésére. Jelenleg kiállítóterem, ahol a Királyi Porcelánmanufaktúra története tekinthető meg.
Eljutás: Spandauer Damm 10-22. ; az U2-es metróval vagy a 309-es busszal, a Sophie-Charlotte-Platz megállónál.
Belépőjegy: 7,00 Euro tanulóknak, katonai szolgálatosoknak, egyetemi/főiskolai hallgatóknak, civilszolgálatosoknak, mozgáskorlátozottaknak, munkanélkülieknek, szociális segélyben részesülőknek, a Régi Kastélyba. Belépés csak vezetéssel. 10,00 Euro felnőtteknek, a Régi Kastélyba; 6,00 Euro felnőtteknek az Új Szárnyba, audio-vezetéssel; 5,00 Euro munkanélkülieknek, egyetemi/főiskolai hallgatóknak, tanulóknak, mozgáskorlátozottaknak, katonai és civilszolgálatosoknak, szociális segélyben részesülőknek az Új Szárnyba, audio-vezetéssel.
Nyitva tartás:
Új Szárny: november 1-március 31.: kedd-vasárnap 10-17 h; Április 1-október 31.: kedd-vasárnap 10-18 h.
Régi Kastély: Április 1-október 31.: hétfő, szerda-vasárnap 10-18 h; november 1-március 31.: hétfő, szerda-vasárnap 10-17 h. A földszintre való belépés csak vezetéssel. |